Przestępstwo Oszustwa art. 286 k.k. – z czym to się je, jak się bronić?
Oszustwo (art. 286 kodeksu karnego) – to jedno z przestępstw, które znajdziemy w kodeksie karnym. Polega ono na tym, że ktoś celowo (chce to zrobić) wprowadza inną osobę albo podmiot w błąd, aby na tym skorzystać i uzyskać w wyniku swojego działania korzyść majątkową. Oszustwo może polegać na okłamaniu kogoś lub wykorzystaniu podstępu, w konsekwencji, które dana osoba straci pieniądze.
Pokrzywdzonym może być zarówno osoba fizyczna, jak i spółka.
Istnieje wiele rodzajów przestępstwa oszustwa od najprostszych, jak złożenie nieprawdziwych dokumentów zarobkowych celem uzyskania kredytu hipotecznego, aż po oszustwa bardziej skomplikowane związane ze skomplikowanymi transakcjami gospodarczymi.
Art. 286 § k.k. wprost mówi, iż oszustwo, gdy osoba w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega odpowiedniej karze.
W obecnej dobie technologicznej oraz natłoku informacji szczególnie groźnym zjawiskiem w wymiarze sprawiedliwości są działania polegające na wyłudzeniach środków finansowych poprzez oszustwo na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora”, „żołnierza”, czy nawet „Willa Smitha”. W związku z tymi zjawiskami polski ustawodawca w ostatnim czasie podjął decyzję o podwyższeniu kar za oszustwo i przewidział nawet możliwość orzeczenia kary 25 lat pozbawienia wolności.
Oszustwo polega na:
- Wprowadzeniu w błąd – tzn. oszust musi sprawić, że ofiara uwierzy w coś, co nie jest prawdą. Może to być przekonanie ofiary, że dana inwestycja przyniesie jej zysk albo, iż Oszust ma możliwość wykonania danej inwestycji, kiedy w rzeczywistości jego zachowania ma na celu tylko i wyłącznie wyłudzenie pieniędzy;
- Korzystanie z błędu – jest to sytuacja, gdy pokrzywdzony sam, w wyniku swoje myślenia jest w błędzie, a oszust to wykorzystuję – np. dana osoba jest przekonana, że kupuje obraz Claude Monet, a Oszust wie, że sprzedaję obraz, który nie ma wartości;
- Osiągnięcie korzyści – działanie oszusta opiera się za uzyskaniu dla siebie albo innej osoby korzyści majątkowe;
Oszustwo czyli przestępstwo z art. 286 § 1 i inne kodeksu karnego, co do zasady jest popełnianie z tzw. „zamiarem bezpośrednim” tzn. oszust od początku wie i chce daną osobę oszukać. Dla dokonania przestępstwa oszustwa nie ma znaczenia, czy sprawca rzeczywiście osiągnął korzyść majątkową.
Przestępstwo oszustwa często występuje wraz z innymi przestępstwami, jak udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej – art. 258 § 1 k.k., nadużyciem uprawnień – art. 296 § 1 k.k., czy też działaniem polegającym na niezaspokojeniu swoich wierzycieli – art. 300 k.k.