Kontakt bezpośredni z adwokatem:

+48 668 359 677

Jak ustalić miejsce pobytu osoby zatrzymanej przez Policję?

Potrzebujesz pomocy w przypadku Zatrzymania? Przeczytaj ten artykuł, a wszystko będziesz wiedział.

Jak ustalić miejsce pobytu osoby zatrzymanej przez Policję?

Zatrzymanie przez Policję to dla rodziny i bliskich zatrzymanego zawsze stresujące wydarzenie. Naturalną reakcją jest chęć dowiedzenia się, gdzie znajduje się zatrzymana osoba oraz w jakim celu została zatrzymana. Prawo w Polsce zapewnia określone procedury, które umożliwiają ustalenie miejsca pobytu osoby zatrzymanej.

Policja  najczęściej zatrzymuje daną osobę na podstawie postanowienia o zatrzymaniu, a następnie przymusowo doprowadza ją do danej jednostki Policji, prokuratury czy zakładu karnego. W wyniku procedury zatrzymania funkcjonariusze Policji sporządzają protokół zatrzymania. Zgodnie z przepisami na prośbę zatrzymanego funkcjonariusze są zobowiązani do poinformowania osoby dla niego najbliższej o zatrzymaniu, dlatego też warto poprosić Policjantów o przekazanie takiej informacji.

W przypadku, gdy jesteśmy obecni podczas zatrzymania osoby najbliższej najlepiej jest po prostu zadać kilka pytań Policji:

  1. W jakiej sprawie jest osoba zatrzymana?
  2. Gdzie będzie przewieziona?
  3. Poprosić o imię i nazwisko funkcjonariusza.
  4. Dopytać się o numer/sygnaturę sprawy.
  5. Zapytać o imię i nazwisko prokuratora prowadzącego sprawę.

W przypadku, gdy nie jesteśmy obecni podczas zatrzymania najszybciej i najłatwiej można ustalić kwestię zatrzymania po przez wykonanie kilku telefonów. 

Po pierwsze należy zadzwonić do najbliższego od miejsca zatrzymania Komisariatu Policji i zadać pytanie czy dana osoba została zatrzymana? Podobnie należy zadzwonić do najbliższej Prokuratury, jednostki Policji, gdzie znajduje się pomieszczenie dla osób zatrzymanych, zakładu karnego czy aresztu śledczego. 

W praktyce przedmiotowe informację o zatrzymaniu są telefonicznie przekazywane obrońcom, co pozwala na dokonanie kolejnych czynności mających na celu, jak najszybsze uwolnienie osoby zatrzymanej.

Informacje, które warto zebrać w związku z zatrzymaniem:

  1. Miejsce i czas zatrzymania;
  2. Jakie służby zatrzymały;
  3. Imię, nazwisko zatrzymanego, PESEL, imię ojca. 

Ustalenie miejsca pobytu osoby zatrzymanej przez Policję może być wyzwaniem, jednak polskie prawo przewiduje mechanizmy umożliwiające bliskim i prawnikom dostęp do takich informacji. Uzyskanie, jak największej liczby informacji na samym początku, może usprawnić pierwsze działania obrończe w sprawie. 

Ernest Mocarski

Adwokaci prawa karnego

Od ponad dekady naszą misją jest pomoc osobom oskarżonym w sprawach karnych.

Podejmujemy się każdej sprawy zespołowo, przy czym honorarium jest ustalane jak za pojedynczego prawnika. Jesteśmy przekonani, że wspólne myślenie przynosi lepsze efekty niż działanie w pojedynkę, co gwarantuje, że nasza strategia obrony jest zawsze starannie opracowana.

Przeprowadzimy Cię przez labirynt prawa
i przywrócimy wiarę w lepsze jutro.

Rozpocznijmy Twoję obronę w 3 szybkich krokach

Poznasz swoje szanse na złagodzenie lub uniknięcie wyroku.
Dostaniesz dokładną informacje nt. taktyk i wariantów obrony. Poczujesz, że jesteś w rękach dwóch skutecznych obrońców. Wróci Ci nadzieja na "lepsze jutro".

Zadzwoń do nas i porozmawiajmy o Twojej sprawie
Umów się na wstępną konsultację i ustalmy warianty obrony
Pozwól nam Ciebie reprezentować i wydostać z tarapatów

Konsultacja 500 PLN. W przypadku podpisania umowy, konsultacja gratis.

Specjalizujemy się w prawie karnym

Zobacz wszystkie usługi